Kampania „Hematologia – poznaj choroby krwi”
- Fundacja Urszuli Jaworskiej
- 9 godzin temu
- 2 minut(y) czytania
Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej „Hematologia – poznaj choroby krwi”!
Rozpoczęła się kampania edukacyjna „Hematologia – poznaj choroby krwi”, której celem jest poprawa wczesnej diagnostyki, wsparcie pacjentów oraz zwiększenie świadomości wśród lekarzy i opinii publicznej na temat chorób krwi. W tegorocznej edycji szczególną uwagę poświęcono dwóm poważnym schorzeniom: ostrej porfirii wątrobowej oraz hemofilii.
Nasza Fundacja kolejny raz objęła kampanię swoim patronatem.
Postęp w leczeniu białaczek – polscy naukowcy na światowym poziomie
Białaczki to zróżnicowana grupa nowotworów krwi, które mogą rozwijać się gwałtownie lub przewlekle, znacząco wpływając na życie pacjentów. Dzięki intensywnym badaniom i międzynarodowej współpracy w ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w leczeniu tych chorób – m.in. poprzez terapie celowane, immunoterapie i leki nowej generacji.
W rozwój skutecznych metod leczenia białaczek istotny wkład mają również polscy naukowcy i klinicyści. Badania prowadzone w ośrodkach takich jak Narodowy Instytut Onkologii czy Uniwersytet Medyczny w Łodzi przyczyniły się do opracowania i wdrażania innowacyjnych terapii, które poprawiają rokowania pacjentów i zwiększają ich szanse na długotrwałą remisję.
– Leczenie białaczek w Polsce znajduje się dziś na bardzo wysokim poziomie. Z dumą mogę powiedzieć, że jako Polska Grupa ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG) mieliśmy istotny udział w tej zmianie. Od 50 lat budujemy wspólnotę ekspertów, tworzymy i wdrażamy protokoły terapeutyczne, prowadzimy badania kliniczne, a efekty naszej pracy mają realny wpływ na praktykę kliniczną – nie tylko w Polsce, ale i za granicą – mówi prof. dr hab. n. med. Sebastian Giebel, prezes Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG).
Link do artykułu: https://www.eksperciozdrowiu.pl/50-lat-dzialania-polska-grupa-ds-leczenia-bialaczek-u-doroslych-palg/
Ostra porfiria wątrobowa – bolesna i trudna do rozpoznania
Ostra porfiria wątrobowa to rzadka choroba metaboliczna, której objawy są niespecyficzne – mogą przypominać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, neurologicznego czy psychiatrycznego. To powoduje, że jej rozpoznanie często zajmuje wiele lat, a pacjenci żyją z bólem i niepewnością.
– Długotrwałe opóźnienie w rozpoznaniu porfirii może doprowadzić do poważnych, nieodwracalnych szkód w organizmie. Dlatego diagnozowanie tej choroby wymaga usprawnienia – mówi dr hab. n. med. Jarosław Czyż, profesor Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Link do artykułu: https://www.eksperciozdrowiu.pl/diagnozowanie-porfirii-wciaz-niesprawne/
Postęp w leczeniu hemofilii – czas na zmiany w systemie
Hemofilia A i B to rzadkie choroby genetyczne zaburzające krzepliwość krwi. Mimo postępu medycyny, dostęp do nowoczesnych terapii w Polsce nadal jest nierówny – zwłaszcza w przypadku dorosłych pacjentów.
– Sposobów leczenia hemofilii jest obecnie na świecie znacznie więcej niż możliwości, które są dostępne w ramach działającego w Polsce Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Magdalena Łętowska z Katedry Hematologii i Transfuzjologii CMKP.
Link do artykułu: https://www.eksperciozdrowiu.pl/leczenie-hemofilii-w-polskim-systemie/
Edukacja to pierwszy krok do zmiany
Choroby krwi, mimo że są stosunkowo rzadkie, mają ogromny wpływ na ich życie oraz funkcjonowanie rodzin. Dlatego edukacja i zwiększanie świadomości wśród społeczeństwa oraz kadry medycznej są tak istotne.
W ramach kampanii „Hematologia – poznaj choroby krwi” przygotowano szereg materiałów edukacyjnych, wywiadów oraz eksperckich analiz dostępnych na portalu:🔗 www.eksperciozdrowiu.pl
留言